Yüzde1 Erkek | Türkiye'nin Erkek Gelişim Platformu

Tüm makalelere erişmek, kitapları indirmek, 7/24 soru sorma desteği ve daha birçok özelliğe erişerek, kalıcı başarıya ulaşıp hayalindeki hayatı yaşamaya başlayabilirsin. Yüzde1 Erkek ailesine katılmak için hemen buraya tıklayın

 • Merhaba🙂, Yüzde1 Ekosistemine kaydolmak için ücretli üyelik gerekmektedir.

  ▪️Seçtiğiniz pakete göre Üyeliğinizdeki tüm içeriklere erişebilirsiniz.
  Daha önce hiç %1 ailesine katılmadıysanız
  📌Kadın- Erkek ilişkisi psikolojisini derinlemesine öğrenmek
  📌Sosyal becerilerinizi geliştirmek,
  📌Türkiye'de Alanında Uzman ve Profesyonel Danışmanları birlikte, yeni ilişkilere yelken açmak
  📌Kişisel Gelişiminizi Son seviyeye getirmek

  💑%1 Ekosistemi ile kalıcı başarıya ulaşabilirsiniz.

  🚀%1 Ekosistemi üyelikleri ile birlikte içeriklerin tamamına erişmek,
  hemen buraya tıklayın

Karizmanın 3 Unsuru: Güç

NİRVANA 

Yönetici
Katılım
10 Ağustos 2022
Mesajlar
199
Çözümler
8
Karizmanın 3 Unsuru: GüçThe Charisma Myth'in yazarı Olivia Fox Cabane'ye göre , karizmanın üç bileşeni vardır: Varlık, Güç ve Sıcaklık. Geçen hafta gerçek Mevcudiyetin doğası ve bu hayati kalitenin nasıl geliştirileceği hakkında konuştuk . Bugün bu ikinci unsuru ele alacağız:Güç.

Karizmatik bireyler güçlü insanlardır. Ancak bu, onların özgür dünyanın lideri veya çok uluslu bir şirketin başkanı oldukları anlamına gelmez. Aslında, hayatın en alçakgönüllü yürüyüşlerinde Güç ileten bireyler bulabilirsiniz. Cabane'ye göre güç, basitçe "başkaları üzerindeki etki veya otorite, büyük miktarda para, uzmanlık, zeka, katıksız fiziksel güç veya yüksek sosyal statü yoluyla çevremizdeki dünyayı etkileyebilecek şekilde algılanmak" anlamına gelir.

Etrafımızdaki dünyayı etkileyebilmek . Güçlü insanlar işleri halledebilir veya en azından bu izlenimi verebilirler. Karizmatik bireyler, insanları bir mıknatıs gibi yörüngelerine çekerler ve Güç, bu manyetik gücün en önemli noktasıdır. Bu ilkel bir cazibe. Mağara adamı zamanlarımızda, hayatta kalmamız, sosyal hiyerarşinin tepesindeki büyük köpeklerle - koruma, yiyecek ve kadın sağlayabilenler - samimi olmamıza bağlı olabilirdi. Bu tür insanları bulmamızı ve onlara kilitlenmemizi daha iyi sağlamak için beyinlerimiz, gücü gösteren beden dili ve durum belirteçleri üzerinde ipucu verecek şekilde gelişti.

Savanayı binlerce yıl önce terk etmiş olabiliriz, ancak insanlar hala kaynakları olan veya basitçe onları nasıl elde edeceklerini biliyor gibi görünen kişilere inanılmaz derecede ilgi duyuyorlar. Hayatta kalmamız artık bu tür insanlarla olan bağlantılarımıza bağlı olmayabilir, ancak daha büyük kişisel ve mesleki fırsatlara erişimimiz buna bağlı olabilir.Burada, kişisel çekicilik yaratmak için karizmanın üç bileşeninin her birinin ustaca birleştirilmesi gerektiğini belirtmek son derece önemlidir. Odadaki en nazik, özenli kişi olabilirsiniz, ancak Güç olmadan insanlar en iyi ihtimalle sadece iyi bir adam ve en kötü ihtimalle muhtaç ve çaresiz birini görecek; sert görünebilir, ancak genellikle insanların Varlığınıza ve Sıcaklığınıza verdiği değer, sahip olduğunuzu algıladıkları gücün miktarına bağlıdır. İşte hızlı bir örnek. Hem bir iş arkadaşınızdan hem de şirketin CEO'sundan bir iş sunumu hakkında iltifat aldıysanız, hangi iltifat sizin için daha anlamlı olurdu? Çoğu insan gibiyseniz, güç onda olduğu için CEO olur.

Kapak tarafında, Sıcaklık ve Varlığın yokluğunda Güç, bir karizma katilidir. Bu tavlama niteliklerinden yoksun güçlü bir adam, önemli ve etkileyici olarak görülebilir, ancak mesafeli, kibirli ve soğuk olarak ortaya çıkacaktır.

Varlık, Güç ve Sıcaklık ı, gerçekten ibir karizma yaratmak için uyumlu bir şekilde iç içe geçmelidir.

Karizmatik Gücünüzü Nasıl Artırırsınız?Beden dili, bu "Güç Pozunu" vurmak gibi, Gücün iletilmesinde büyük bir rol oynar. Sıcaklık ve Mevcudiyet olmadan, güçlü bir adam diğerlerine soğuk ve mesafeli görünebilir (ek).


Karizmatik Gücünüzü artırmak zor görünebilir; işe alınmak için deneyime ihtiyaç duyduğunuz bir işe başvurmak gibi gelebilir, ancak bu deneyimi elde etmek için önce o işe sahip olmanız gerekir.Conan benzeri bir güce ulaşmak için, önce ona zaten sahip olduğunuz izlenimini vermeniz yeterlidir. Yapana kadar uydur! İnsanlar sizin karizmatik Gücünüzü algılayıp sizi kendi etki çevrelerine davet ettikçe, gerçek dünyadaki gücü elde edeceksiniz, bu da sizin daha karizmatik ve Güç hissetmenizi ve göstermenizi sağlayacak - giderek daha büyük başarıya götüren bir döngüyü başlatacak.Bir güç izlenimi sunmak, esas olarak, birinin seviyesini belirlemeye çalışırken insanların odaklandığı şeyleri geliştirmekle ilgilidir: beden dili ve görünüm.

Kanıtlanmış diğer birkaç Güç artırıcı ile birlikte bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:Kendinize olan Güveninizi artırın. Güç önce zihinde başlar. Kendinizi güvende ve güçlü hissediyorsanız, diğerleri de bunu hissedecektir. Özgüven size insanları çeken ve sizi daha iyi tanımak istemelerine neden olan karşı konulamaz bir aura verir. Güven geliştirmek kendi görevini hak ediyor, ancak şimdilik güvenin püf noktasının ustalık olduğunu bilin . Uzmanlık, beceri veya bilgi alanı ne olursa olsun, sizi kaynaklara sahip biri ve bir konunun derinliklerine dalmak için yeterli azimli bir adam olarakgörülmenize olanak sağlar. Bir şey üzerinde ustalık kazanmak, kendinizi nasıl hissettiğinizi ve taşıdığınızı da temelden değiştirecektir.

Bu ipuçlarının geri kalanını uygulamaya koymak da güveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır.Çok şey hakkında biraz bilgi sahibi olun. Bir uzmanlık alanına ek olarak, mümkün olduğu kadar çok konu hakkında da bilgi edinmeye çalışmalısınız. Zeka, etrafımızdaki dünyayı etkileyebilen bir adamın en önemli göstergelerinden biridir ve kendinize güvenerek ne kadar çok sohbete girip eklemeler yaparsanız, diğerlerine o kadar akıllı (ve daha çok sevilen) görüneceksiniz. Geniş bir bilgi birikimini nasıl elde edersiniz? Okuyun okuyun okuyun. Bulduğunuz her fırsatta okuyun.

Fiziksel olarak uygun hale gelin. Vücut şekliniz, insanların sizinle tanıştıklarında aldıkları ilk şeylerden biridir. Zinde, kaslı bir vücut, diğer insanların beyinlerinin en ilkel bölgelerine sizin gücünüz ve hükmetme ve koruma yeteneğiniz hakkında bir sinyal gönderir. Fitness ayrıca diğer insanlara disiplinli olduğunuzu ve bir hedefin peşinde koşarken acıya dayanabileceğinizi gösterir. Bu muhtemelen, ortalamadan boğuk bir yapıya sahip erkeklerin hem sıska hem de obez akranlarından daha fazla para kazanmasının nedenidir. The Wall Street Journal tarafından araştırılma yapılmış bildirildiği üzere, bir çalışma şunu bulmuş: "Zayıf adamlar, ortalama kilolu erkeklerden 8.437 dolar daha az kazandı. Ancak sürekli olarak kilo aldıkları için ödüllendirildiler, bu sadece ağırlıkları obez seviyeye ulaştığında azalan bir trend. Bir çalışmada, ortalama olarak en yüksek ödeme noktasına,93 kg ağırlığındaki erkekler için ulaşıldı.Güç için giyin. Giyim, en güçlü güç ipuçlarımızdan biridir. Göğsünde çok sayıda kurdele ve omuzlarında yıldızlar olan askeri üniformalı bir adam gördüğümüzde, otomatik olarak "otorite" düşünürüz. Ama başkalarından bu anlık saygıyı kazanmak için Üniforma Giymek zorunda değilsiniz. Çalışmalar, sadece yüksek statülü giysiler giymenin insanları etkilemek için yeterli olduğunu tekrar tekrar göstermiştir. Örneğin, Cabane, insanların kırmızı ışıkta geçen bir kişiyi, o daha küstah görünümlü giysiler giymesine kıyasla, iyi dikilmiş bir takım elbise giydiğinde daha erken ve daha sık takip etme eğiliminde olduklarını gösteren bir deneyi tartışır.

İyi giyinmek, başkalarının sizi daha güçlü olarak algılamasını sağlamanın yanı sıra aslında kendinizi daha güçlü ve özgüvenli hissetmenizi de sağlayabilir. Kendinizi daha güçlü hissederek, daha güçlü davranırsınız, bu da diğerlerinin sizi daha güçlü görmesini sağlar. Karizmatik kısır döngü ( Daha ne istersiniz ki ? )

bir sonraki gönderide, giyimin güç ve güven üzerindeki etkisinin bilimi ve psikolojisi hakkında derinlemesine konuşacak, ancak daha iyi giyinmek için bugün adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Daha güçlü görünmek için tasarımcı kruvaze ince çizgili takım elbise satın almanıza gerek yok. Sadece bir arada olduğunuzu gösteren bazı küçük stil yükseltmeleri yapın. Bir tişört, şort ve parmak arası terlik yerine güzel bir düğmeli gömlek, haki pantolon ve deri çizmeler giyin . Omuzlarınızı genişletmek ve yükseltmek ve daha erkeksi bir silüet oluşturmak için bir spor ceket veya blazer giyin . Görünüşünüzü iyileştirmenin bir diğer basit (ve ucuz) yolu, elbisenizi düzelttirmesi için bir terziye götürmektir.Tamamen bol ve kabarık olmayan bir elbise gömleği veya omuzlarınızı düzgün bir şekilde vurgulayan bir takım elbise ile ne kadar iyi (ve güçlü) görüneceğinize şaşıracaksınız .Son olarak, "Ama Mark Zuckerberg gibi biri kapşonlu ve sandalet giyiyor ve o çok güçlü" diye düşünüyor olabilirsiniz. Doğru, ancak başarısı kuraldan ziyade istisnadır, çünkü diğer insanları etkilemek ve onlarla bağlantı kurmak yerine bir yurt odasında doğmuştur. Daha iyi bir örnek Steve Jobs olabilir. Bugün onu, kot pantolon ve siyah balıkçı yaka "üniforması" ile sembolize edilen, ikonoklastın özü olarak

görüyoruz . Ancak Steve Jobs, 90'ların sonundaki Apple harikası olmadan önce, hâlâ başarısını inşa etmeye ve insanları ürünlerine ve fikirlerine dönüştürmeye çalışırken, ince çizgili takımlar ve hatta bir papyon giymişti .. Gücün zirvesine ulaştığınızda, istediğinizi giyebilirsiniz. Ama hala güç kazanmaya çalışırken, ona zaten sahipmişsin gibi giyinin.Büyük Goril gibi olun. Giyimden sonra, beden dili, diğer insanların sizin gücünüzle ilgili algısını etkileyen en büyük ikinci etkendir. Gücü gösteren sözsüz bir işaret, bireyin kullandığı alan miktarıdır. Muhtemelen sezdiğiniz gibi, güçlü insanlar diğerlerinden daha fazla yer kaplar. Cabane'nin tanımladığı gibi, "Büyük Goriller" gibi davranırlar.Örgütsel davranış profesörü Deborah Gruenfeld'e göre, "güçlü insanlar sandalyelere yanlamasına otururlar, kollarını arkaya atarlar veya kollarını bitişikteki bir sandalyenin arkasına koyarak iki sandalyeyi uygun hale getirirler. Ayaklarını masaya koydular. Masaya otururlar.”

İnsanların sahip olduğunuzu algıladıkları güç düzeyini artırmak için, kapladığınız alan miktarını ustaca artırmanın yollarını arayın. Kolunuzu Don Draper gibi bir sandalyenin arkasına asın veya bir iş arkadaşınız sohbet etmek için ofisinize geldiğinde, masanızın arkasında oturmak yerine gelişigüzel bir şekilde sandalyenin üzerine oturun.

Cabane'in içinizdeki Büyük Goril'i harekete geçirmenize yardımcı olmak için önerdiği bir başka ipucu da, yalnızca vücut dilinizi kullanarak insanların kalabalık bir ortamda sizin yerinize kenara çekilmesini sağlamak. Gerçekte bir Büyük Goril olduğunuzu hayal edin - göğsünüzü şişirin ve dik durun. Yürümeye başlayın ve siz bu güçlü duruşta ağır ağır ilerlerken insanların yolunuzdan çekilip çekilmeyeceğini görün. Bunu yapmak biraz rahatsız edici ve tuhaf görünebilir, ancak beden dilinin etkisini görmenize yardımcı olacak harika bir alıştırmadır. Biriyle karşılaşırsanız, bunu özür dileyerek ve diğer kişiyi rahat hissettirerek sıcaklık ve nezaket iletmek için bir fırsat olarak değerlendirin.

Güç Pozları Alın. Büyük Goril olmakla ilgili olarak "Güç Pozları" kullanıyor. Bunlar, gücü etkili bir şekilde ilettiği kanıtlanmış vücut duruşlarıdır. En bilinen Power Pose, eller belde dinlenen kollar akimbodur. Süper kahramanlar bu Güç Duruşuna bayılır.

Başka bir Güç Duruşu, elleriniz başınızın arkasında olacak şekilde sandalyenize yaslanmaktır:Bir toplantıdaysanız ve odadakilere güç iletmek istiyorsanız, sadece ayağa kalkın, öne doğru eğilin ve ellerinizi önünüzdeki masaya koyun. Anında otorite olursunuz!Son bir Güçlü Duruş: oyunu kazandıran golü atmış gibi kollarınızı dümdüz havaya kaldırın. Yine de, bu pozu tuhaf görünmeden günlük yaşamınıza ne zaman dahil edebileceğinizden emin değilim.Tüm bu farklı pozların ilginç yanı, yalnızca başkalarının sizi daha güçlü olarak algılamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi daha güçlü (ve erkeksi) hissetmenizi sağlar. Araştırmalar, bir Güç Pozunda iki dakika ayakta durmanın testosteron seviyelerinin arttığını, kortizol seviyelerinin ise düştüğünü ve kendinizi daha güvende ve daha az stresli hissetmenizi sağladığını göstermiştir. Kendinizi daha güvende hissettiğinizde, daha güçlü davranırsınız. Başka bir karizmatik erdemli daire! Her yerdeler!Harvard profesörü Amy Cuddy'nin yaptığı bu TED konuşması, Güç Pozlarının etkisini açıklamakta harika bir iş çıkarıyor:Çevrenizin kontrolünü elinize alın. Çevremize aşina olduğumuzda kendimizi en güvenli, rahat ve güçlü hissederiz. Aşinalık bize bir kontrol duygusu verir, bu da kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Bu nedenle kuruluşlar bazen müzakereye başlamadan önce müzakerelerin yeri konusunda kavga ederler. Her iki taraf da iç saha avantajını istiyor.

Ancak, bir odaya ilk kez giriyorsanız, o odaya nasıl aşina olabilirsiniz? Yazar ve sihirbaz Steve Cohen, çevrenizin kontrolünü anında ele geçirmek için küçük şeyler yapmanızı öneriyor. Örneğin bir restoranda masaya oturduğunuzda masadaki eşyaları yeniden düzenleyin. Bir tuzluk veya su bardağınızı hareket ettirin. Aptalca gelebilir, ancak bunu yaparak bilinçaltınıza çevrenizin kontrolünün sizde olduğunu (nominal olsa bile) söylersiniz, bu da sizi daha güvenli ve manyetik yapar. Günlük aktivitelerinizde çevrenizin kontrolünü ele alabileceğiniz küçük ama kibar yollar arayın. Sonuçlara siz de şaşırabilirsiniz.Daha az ve yavaş konuşun. Güçlü insanlar sadece fiziksel olarak yer kaplamazlar; ayrıca konuşmada yer kaplarlar. Çelişkili bir şekilde, bu, konuşma süresini uzatmanız gerektiği anlamına gelmez. Güçlü insanlar aslında düşük statülü bireylerden daha az konuşma eğilimindedir . Güçlü insanlar sözlerini kıtlaştırarak iletişimlerinin değerini artırırlar. Konuştuklarında insanlar dinler. Konuşmanızda biraz daha az konuşkan ve biraz daha özlü davranarak içinizdeki Spartalıyı kullanın.Güçlü insanlar da sessizlikle sohbette yer kaplarlar. Çoğu insanın aksine, güçlü insanlar "garip" sessizlikten korkmazlar. Aslında bundan zevk alıyorlar. İnsanların gergin bir şekilde sessiz boşlukları doldurmaya çalışacaklarını anlıyorlar. Genellikle bu endişeli gevezelikler sırasında diğer adam bazı stratejik avantajlardan veya yararlı bilgilerden vazgeçer. Bu nedenle sorgulayıcılar, iş görüşmecileri ve müzakereciler, diğer kişinin zayıf noktalarını ortaya çıkarmak için genellikle sessiz muameleye başvururlar.Konuşmada yer kaplamanın bir başka yolu da yavaş konuşmaktır. Hızlı konuşmak sinirlilik ve endişe taşır. Yavaş konuşmak, güçlü insanların bünyesinde barındırdığı zekayı, düşünceliliği ve sakinliği aktarır. Efsanevi aktör Michael Caine, "insan doğasının temel kuralı, güçlü insanların yavaş, boyun eğenlerin ise hızlı konuşmasıdır - çünkü hızlı konuşmazlarsa kimse onları dinlemez" derken bunu güzel bir şekilde özetledi. Ne kadar hızlı konuştuğuna şaşıracaksınız. İçinizdeki Karizmatik adamı çağırın ve onu yavaşlatmak için çaba gösterin. İlk başta... çok... çok... yavaş konuşuyor gibi görünebilirsin, ama güvenin bize, sesiniz tamamen normal ve hatta muhteşem olacak

.

Duruşunuzu artırın. Güçlü insanlar dengeli insanlardır. Kendilerinde bir duruş ya da belli bir zarafet ve dinginlik var. Aşırı derecede başlarını sallamazlar (itaatkârlık belirtisi), kıpırdanmazlar (gerginlik belirtisi) ve um ve uh ıııııı ( Mehmet Ali Birand 😊 ) gibi sözlü dolduruculara güvenmezler. Biriyle bir sonraki karşılaşmanızda doğal davranın ama mümkün olduğunca hareketsiz kalmaya odaklanın. Arada sırada dinlediğinizi belirtmek için başınızı sallayın,. Ellerinizi sabit tutun ve ayaklarınızı yere vurmayın.İçinizdeki Gorilinizi Bulmak

İnsanlara dikkat etmek “hoş” ve hepimiz başkalarına iyi davranmak için yetiştirildik ve şartlandırıldık. Bize nasıl iddialı olunacağı ve güçlü davranılacağı öğretilmedi . Aslında, sık sık özür dilemek zorunda kalırız ve bunu istediğimiz için kendimizi kötü hissederiz.

Sadece güçlü olmanın bir pislik olmak anlamına gelmediğini unutmayın - gerçekten manyetik olarak karizma mıknatısı olmak için Varlığınızı ve Sıcaklığınızı da geliştirmeniz gerekecek. Ama sadece iyi olmak, karizmatik olmakla aynı şey değildir; sevimli ve sempatik olabilirsiniz ama büyüleyici olmayabilirsiniz, çekici olmayabilirsiniz, odaya girer girmez insanların ilgisini çeken biri olmayabilirsiniz. Bu nedenle, ilk başta size doğal gelmese bile Gücünüzü geliştirmeye çalışın. Zaman ve pratikle, olacağına söz veriyoruz.
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden platform temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü zevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kullanabilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda kategori listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listelemek için kullanabilirsiniz.

Platform arkaplan resimleri

Platform arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Platformun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Yüzde1 Erkek | Türkiye'nin Erkek Gelişim Platformu

Tüm makalelere erişmek, kitapları indirmek, 7/24 soru sorma desteği ve daha birçok özelliğe erişerek, kalıcı başarıya ulaşıp hayalindeki hayatı yaşamaya başlayabilirsin. Yüzde1 Erkek ailesine katılmak için hemen buraya tıklayın