Yüzde1 Erkek | Türkiye'nin Erkek Gelişim Platformu

Tüm makalelere erişmek, kitapları indirmek, 7/24 soru sorma desteği ve daha birçok özelliğe erişerek, kalıcı başarıya ulaşıp hayalindeki hayatı yaşamaya başlayabilirsin. Yüzde1 Erkek ailesine katılmak için hemen buraya tıklayın

 • Merhaba🙂, Yüzde1 Ekosistemine kaydolmak için ücretli üyelik gerekmektedir.

  ▪️Seçtiğiniz pakete göre Üyeliğinizdeki tüm içeriklere erişebilirsiniz.
  Daha önce hiç %1 ailesine katılmadıysanız
  📌Kadın- Erkek ilişkisi psikolojisini derinlemesine öğrenmek
  📌Sosyal becerilerinizi geliştirmek,
  📌Türkiye'de Alanında Uzman ve Profesyonel Danışmanları birlikte, yeni ilişkilere yelken açmak
  📌Kişisel Gelişiminizi Son seviyeye getirmek

  💑%1 Ekosistemi ile kalıcı başarıya ulaşabilirsiniz.

  🚀%1 Ekosistemi üyelikleri ile birlikte içeriklerin tamamına erişmek,
  hemen buraya tıklayın

Karizmanın 3 Adımı (1.Adımı Varlık

NİRVANA 

Yönetici
Katılım
10 Ağustos 2022
Mesajlar
199
Çözümler
8
Karizmanın 3 Unsuru: Varlık

Hayattaki konumunuz ve kişisel hedefleriniz ne olursa olsun, başarının en önemli araçlarından biri kişisel karizmanızdır. Karizma, bir odaya hakim olmanızı , başkalarını kendinize çekmenizi ve insanları fikirlerinize ikna etmenizi sağlayan şeydir . Kendisi için dünyanın öbür ucuna gitmeye istekli sadık takipçileri kazanan türden bir lider olmanın önemli bir parçasıdır. Karizmatik erkekler hem sevimli hem de güçlü olarak algılanır - onlara sonsuz kapılar açan dinamik, karşı konulamaz bir kombinasyon.

Karizma gizemli bir nitelik gibi görünebilir - bazı erkeklerin doğuştan sahip olduğu bazılarının ise sahip olmadığı bir şey. Ama mutlu bir şekilde durum böyle değil. Kendinizi güçlü bir manyetizmaya sahip bir adama dönüştürmek için genetik karizma piyangosunu tutturmuş olmanıza gerek yok .

Büyülü ve açıklanamaz bir özellik olmaktan çok uzak olan karizma, öğrenilebilen, uygulanabilen ve doğal hale getirilebilen bir dizi somut, büyük ölçüde sözel olmayan davranışlara bölünebilir. The Charisma Myth'in yazarı Olivia Fox Cabane , bu davranışları üç kategoriye ayırıyor: Varlık, Güç ve Sıcaklık. Ustaca bir araya getirildiğinde, bu üç bileşen güçlü bir kişisel çekicilik üretir.

Karizmanın bu üç bileşeninin her birine koca bir makale ayıracağız. Her biri, bileşene genel bir bakışın yanı sıra bileşeni geliştirmek ve uygulamak için pratik ipuçları sağlayacaktır. Daha sonra, karizmatik beden dilini ele alacağız ve her karizma "stil" her duruma uygun olmadığından, farklı durumlarda hangi davranışların kullanılacağını veya vurgulanmayacağını tartışacağız.

Bugünlük, karizmanın ilk bileşeni olan Varlık hakkında konuşarak başlayacağız.

Karizma Bileşen #1: Varlık
Erkek kadın birlikte eski okul lokantada oturuyorlar

Hiç biriyle sohbet ettiniz mi ve onların tüm dikkatinin sizde olmadığını söyleyebilir misiniz?
Size nasıl hissettirdi?
Muhtemelen biraz sinirli.
Ne yazık ki, giderek daha az sayıda insan etkileşimde bulundukları kişilerle tam olarak daha az var oluyor ve onlarla ilgileniyor gibi görünüyor. Hepimizin içinde biraz konuşkan narsist olduğu için, bir sohbete tamamen dahil olmak muhtemelen her zaman zor olmuştur .

Artık akıllı telefonlar modern yaşamı doyurduğuna göre, tam olarak var olmak daha da zor. Bugün insanlar (başarısız bir şekilde) dikkatlerini iki dünya arasında değiştirmeye çalışıyorlar - fiziksel olarak birlikte bulundukları insanların yaşadığı gerçek dünya ve onlara telefonlarıyla gönderiler gönderen siber bir dünya diyebiliriz. Türkiye de herhangi bir restorana gidin ve akıllı telefonlarına boş boş bakan ve birbirleriyle neredeyse hiç ilgilenmeyen insanların masalarını görmeye mahkumsunuz.

Tüm bunlarla ilgili iyi haber şu ki, insanlarla tam olarak aynı anda bulunarak ve tüm dikkatinizi onlara vererek kendinizi sürüden ayırmak artık inanılmaz derecede kolay .

Karizmayı düşündüğünüzde, kendinizi başkalarına süper harika göstermeye çalışmayı düşünebilirsiniz. Ancak karizmanın paradoksal sırrı, bunun iyi niteliklerinizi yaymakla değil , diğer kişinin kendisi hakkında iyi hissetmesini sağlamakla ilgili olmasıdır . Gerçek karizma, diğer kişinin kendisini önemli hissetmesini sağlar; sizinle bir etkileşimi bitirdiklerinde, kendilerini eskisinden daha iyi hissederler.

Etkileşim kurarken zihinsel ve duygusal enerjinizi birine odaklamak, bu önemlilik duygusunu nasıl yaratacağınızdır. İnsanlar temelde ilgi isterler - tanınmak ve kabul edilmek isterler.

Ve karizmaya sahip olmak ve onu sergilemek için dışa dönük, aşırı sosyal bir dışa dönük olmanıza gerek yok. Tarih boyunca, içedönük eğilimlerini karizmatik olarak yoğun bir odaklanma ve varlıkla başarıyla dengeleyen pek çok çekici kişi olmuştur: Partinin hayatı olmak, herkesle sohbet etmek ve birçok insana kendilerinden biraz teklif etmek yerine, onlar tüm dikkatlerini birkaç kişiye vermeye konsantre olun; bunu yaparken, başkalarının kendilerini inanılmaz derecede özel hissetmelerini sağlarlar. Karizma mutlaka nicelikle ilgili değil, nitelikle ilgilidir.

Mevcudiyeti iletmek basit bir kavramdır, ancak çoğu zaman gerçekten başarılması zordur. Sadece numara yapamazsınız. İnsanlar, sahte ilginizi deşifre etmede şaşırtıcı derecede ustalardır. Mevcudiyeti gerçekten iletmek için, gerçekten mevcut olmalısınız .Yani bu durum içinizden gelmelidir. Yapmacık şekilde durmamalıdır. Tüm dikkatinizi şu anda birlikte olduğunuz kişiye odaklamak önemli miktarda irade gerektirir. Ancak her şeyde olduğu gibi, pratikle, bu da önemli ölçüde kolaylaşır.

Aşağıda, karizmatik varlığınızı geliştirmek için bazı ipuçları verilmiştir:

Kendinizi buraya ve şimdiye getirin. Varlık zihninizde başlar. Biriyle ilişki kurarken aklınızın başka bir yerde olduğunu hissediyorsanız, kendinizi buraya ve şimdiye geri getirmek için şu küçük alıştırmayı deneyin: Bedeninizde genellikle görmezden geldiğiniz fiziksel duyumlara odaklanın. Bu nefesiniz olabilir veya ayaklarınızın yere değme hissi olabilir. Bu hisler üzerinde meditasyon yapmak için çok uzun zaman harcamanıza gerek yok. Sadece bir veya iki saniye, sizi bu kişiyle paylaştığınız ana geri getirecektir.

Fiziksel olarak rahat olduğunuzdan emin olun. Düşündüğünüz tek şey pantolonunuzun ne kadar rahatsız edici derecede dar olduğu veya ne kadar sıcak olduğuyken, biriyle tam olarak birlikte olmak zordur. Bu amaçla, olabildiğince rahat olmanızı sağlamak için elinizden geleni yapın. Bu mutlaka bir eşofman giymek anlamına gelmez; şık olmak ve çekici hissetmek, kendinizi önemli ölçüde daha güvende hissetmenizi sağlar ve kendinizi ne kadar güvende hissederseniz, o kadar karizmatik olursunuz. Ancak bu, üzerinize oturan giysiler giymek anlamına gelir . İyi oturan pantolonlar giymek hem daha iyi görünmenizi hem de daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fiziksel konforunuzu artırmak için yapabileceğiniz diğer şeyler arasında yeterince uyumak , kafeini bırakmak yer alır.(gergin olmak yerine sakin olun) ve termostatı (mümkün olduğunda) daha uygun bir sıcaklığa ayarlamak.

Cihazlarınızı sessize alın ve gözden uzak tutun. Bu iki amaca hizmet eder. İlk olarak, birisiyle etkileşim halindeyken onları kontrol etme isteğinizi azaltır. İkincisi, birlikte olduğunuz kişiye, tüm dikkatinizin onlarda olduğuna ve bunu masanın üzerindeki akıllı telefonla paylaşmadıklarına dair güçlü bir mesaj gönderir. ( İşte akıllı telefon alışkanlığınızı sarsmak için eksiksiz bir rehber. )

Kişi konuşurken gözlerinin içine bakın. Çok sayıda çalışma, başkalarıyla daha yüksek düzeyde göz teması kuran insanların sıcaklık, dürüstlük, samimiyet, yeterlilik, güven ve duygusal istikrar dahil olmak üzere birçok arzu edilen özelliğe sahip olarak algılandığını göstermiştir. Artan göz teması, etkileşim kurduğunuz kişiler için hemen hemen her şekilde sizi daha çekici kılmakla kalmaz, aynı zamanda bu etkileşimin kalitesini de artırır. Göz teması, değiş tokuşlarınıza bir yakınlık duygusu verir ve bakışlarınızın alıcısının etkileşiminiz hakkında daha olumlu hissetmesini ve ayrıca sizinle daha fazla bağlantı kurmasını sağlar.

Dinlediğinizi göstermek için başınızı sallayın. Göz temasının yanı sıra, varlığı ifade etmenin kolay bir yolu vücut dili ve daha spesifik olarak başınızı sallamaktır. Ama başınızı sallama konusunda mantıklı olun. Fazlalık, kişiyi memnun etmek ve onunla aynı fikirde olmak için çok uğraştığınızı gösterebilir, bu da onların gücünüze ilişkin algılarını azaltır. Ayrıca, yalnızca uygun zamanlarda başınızı sallayın; Bir baş sallamanın ne zaman mantıklı olduğunu bilmek için gerçekten dinlemeniz gerekecek.

Açıklayıcı sorular sorun. Birine tamamen yanında olduğunuzu göstermenin kolay bir yolu, o konuştuktan sonra açıklayıcı sorular sormaktır. Örneğin, "Neden böyle hissettiğin hakkında daha fazla bilgi ver" diyebilirsin.

Stephen Covey'in The Seven Habits of Highly Etkili İnsanların kitabından sorulması gereken harika bir açıklayıcı soru geliyor . Temel olarak, kişinin az önce söylediklerini başka kelimelerle ifade eder ve "Seni doğru anlıyor muyum?"

Daha gündelik sohbetlerde, insanlara "Bunun en sevdiğin yanı neydi?" gibi sorular sorun. veya "Bunun senin için en zor kısmı neydi?" İnsanlar bu tür soruları düşünmekten ve yanıtlamaktan gerçekten keyif alıyorlar.Kıpırdamaktan kaçının. Kıpır kıpır kıpır kıpır Bu yüzden başparmaklarınızı veya telefonunuzu oynamayın. Ve diğer kişiye mevcut fırsatınızdan daha iyi bir fırsat aradığınızı gösteren başka neler olup bittiğine bakmaktan kaçının. Duruş sanatında ustalaşın .

Karşınızdaki kişi konuşurken nasıl tepki vereceğinizi düşünmeyin. Hepimizin bunu yapma eğilimi var. İçimizdeki konuşkan narsistimiz, bir açıklık olduğu anda devreye girip konuşmaya başlamak istiyor. Ama ne söyleyeceğinizi düşünüyorsanız, karşınızdaki kişinin söylediklerini tam olarak dinlemiyorsunuz demektir. Söylemeden önce ne söyleyeceğinize dair bir fikir sahibi olmak istemeniz doğaldır, ancak yanıtınızı verirken üzerinde çalışmakta bir sakınca yoktur; duraklamayı kucaklayın. Güç ile ilgili yazımızda da tartışacağımız gibi, en çok düşük statülü kişiler konuşur ve her sessizliği doldurma ihtiyacı hissederler.

Yanıt vermeden önce iki saniye bekleyin. Bir kişinin konuşmayı duraklattığı veya durdurduğu anda araya girmek, onlara yukarıdakileri yaptığınızın sinyallerini verir - onları tamamen dinlemek yerine ne söyleyeceğinizi düşünürsünüz. Sözel olmayan davranışlar, sözlü olanlardan daha güçlüdür, bu yüzden gerçekten ayarlandığınızı göstermek için Cabane'nin bu numarasını kullanın:

Biri konuştuğunda, önce yüz ifadenizin tepki vermesine izin verip vermediğinizi görün, söylediklerini özümsediğinizi gösterin ve parlak ifadelerine hak ettiği önemi verin. Ancak o zaman, yaklaşık iki saniye sonra cevap verirsiniz.

Sıra şöyle gider:

cümlelerini bitirirler
Yüzün olayı emiyor
Yüzün tepki veriyor
O zaman ve ancak o zaman cevap verirsiniz
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden platform temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü zevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kullanabilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda kategori listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listelemek için kullanabilirsiniz.

Platform arkaplan resimleri

Platform arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Platformun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Yüzde1 Erkek | Türkiye'nin Erkek Gelişim Platformu

Tüm makalelere erişmek, kitapları indirmek, 7/24 soru sorma desteği ve daha birçok özelliğe erişerek, kalıcı başarıya ulaşıp hayalindeki hayatı yaşamaya başlayabilirsin. Yüzde1 Erkek ailesine katılmak için hemen buraya tıklayın